Anonimowość w Internecie

O zagadnieniach związanych z anonimowością i prywatnością w Internecie słyszy się coraz częściej. Jest to po części związane z tym, że coraz więcej naszych spraw i życia toczy się bezpośrednio lub pośrednio w Internecie. Tym samym narażamy się na ryzyko, że nasze zachowanie w sieci, zwyczaje oraz dane dostaną się w niepowołane ręce.

Podczas korzystania z sieci nasza prywatność jest narażona na niebezpieczeństwa z coraz większej liczby stron. Coraz więcej podmiotów chce pozbawić nas anonimowości i stworzyć model naszych zachowań. Są to:

  • reklamodawcy, którzy śledzą nasze zainteresowania, zwyczaje, odwiedzane strony
  • dostawcy Internetu
  • właściciele portali i mediów społecznościowych
  • hakerzy
  • rządy państw

Nigdy nie wiemy, jak i kiedy dane pozostawione przez nas w sieci, mogą negatywnie wpłynąć na naszą osobę. Dlatego istotne jest, aby w możliwie wysokim stopniu zminimalizować informacje pozostawiane o sobie w Internecie. Można to robić na wiele sposobów i jednym z nich jest wykorzystanie do tego VPNa.

Prywatność i anonimowość a VPN

Chronić swoją prywatność i podnosić poziom anonimowości możemy przy pomocy VPNa. Dzieje się tak dlatego, gdyż jest to usługa, która umożliwia ukrycie naszego prawdziwego adresu IP oraz zaszyfrowanie transmisji wszystkich danych, które wysyłamy do sieci.

Korzystając z VPN, adres IP za pomocą którego jesteśmy widoczni w sieci, jest taki sam jak adres serwera VPN, przez który aktualnie się łączymy. Dojście do naszego prawdziwego IP jest praktycznie niemożliwe. Jedyne sytuacje, w których byłoby to możliwe to:

  • uzyskanie logów z serwera VPN z IP użytkowników, którzy z niego korzystali (w rzeczywistości niewykonalne, gdyż prawie wszystkie usługi VPN nie logują aktywności swoich użytkowników)
  • analiza meta-danych na temat połączeń z danym serwerem VPN i miejscem docelowym, np. na podstawie logów pozyskanych od operatorów Internetu – metoda nieprzydatna przy zastosowaniu podwójnego połączenia VPN.

Oprócz tego, że nasze prawdziwe IP pozostaje ukryte, VPN zapewnia jeszcze pełne szyfrowanie przesyłanych danych. Jest to niezwykle istotne dla osób, które korzystają z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi lub łączą się przez, duże sieci z licznymi użytkownikami. Pełne szyfrowanie połączenia wychodzącego i przychodzącego do naszego komputera powoduje, że nikt nie jest w stanie podsłuchać i dostać się do danych, które aktualnie przesyłamy. Z VPN korzystają z powodzeniem zarówno firmy, których pracownicy pracują z domu lub w trakcie delegacji i muszą bezpiecznie połączyć się z firmową siecią jak i osoby prywatne, które chcą lepiej chronić swoją prywatność w sieci.

Jednym z dostępnych na rynku VPNów który dobrze sprawdza się w tej roli jest np. NordVPN.