Jak VPN pomaga w ochronie prywatności?

Podczas normalnego korzystania z sieci nasze połączenie nie jest niczym zabezpieczone. Zawartość, którą przesyłamy może zostać podsłuchana podczas transmisji danych. Do niezaszyfrowanych danych dostęp może uzyskać:

  • dostawca Internetu – podczas komunikacji przez sieć nasze dane idą przez infrastrukturę naszego dostawcy Internetu, który może je podejrzeć
  • cyberprzestępcy i hakerzy – podczas korzystania z publicznych WiFi, do przesyłanych danych uzyskać mogą dostęp niepowołane osoby
  • służby – mieszkając w kraju, w którym jest opresyjna władza, umieszczając nieodpowiednie treści w sieci, możemy mieć popaść w kłopoty, VPN pomaga ukryć zarówno to co przesyłamy jak i naszą tożsamość

Podobnie ma się sprawa z naszą tożsamością w sieci. Za każdym razem gdy coś publikujemy pozostawiamy po sobie ślad. Strony, które odwiedzamy, treści wiadomości, które piszemy na forach internetowych lub udostępniamy – nawet jeżeli wydaje się nam że jesteśmy anonimowi, to bez zastosowania VPNa lub TORa, bez problemu można nas namierzyć.

VPN chroni naszą prywatność i bezpieczeństwo w dwojaki sposób. Po pierwsze, maskuje nasze faktyczne IP, z którego łączymy się z siecią. Dzięki temu, nie pozostawiamy po sobie śladu w sieci podczas odwiedzania stron internetowych, pisania wiadomości na forach lub serwisach społecznościowych czy też przesyłania plików. Korzystając z VPN mamy pewność, że pozostajemy anonimowi, a niepowołane osoby nie poznają naszej tożsamości.

Po drugie, łącząc się z VPN szyfrowane są dane, które przesyłamy przez Internet. Można to sobie wyobrazić w ten sposób, że pomiędzy nami, a serwerem VPN tworzony jest zaszyfrowany tunel, którego prawdziwej zawartości nikt nie ma możliwości podejrzeć. Zarówno połączenie jak i przesyłane za jego pomocą informacje są zabezpieczone i „na świat” wychodzą dopiero z serwera VPN. Osoby, które chciałyby podejrzeć lub podsłuchiwać naszą transmisję danych, zobaczą jedynie ciąg zaszyfrowanych danych biegnących z i do serwera VPN.

Do ochrony prywatności i podniesienia bezpieczeństwa w sieci bardzo dobrze sprawdzają się NordVPN oraz Private Internet Access, które oferują od tej strony jedne z najlepszych usług.