Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

Rodzice troszczą się o swoje dzieci na każdym kroku. Najmłodsi są niestety narażeni w sieci na niebezpieczeństwa. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć komputer swojego dziecka przed nieodpowiednimi treściami oraz nieuczciwymi osobami, które będą chciały je wykorzystać. Rodzice mogą skorzystać z wielu sprawdzonych sposobów, aby umiejętnie zabezpieczyć komputer własnej pociechy.

Ochrona rodzicielska

Podstawową czynnością, którą należy wykonać jest ustawienie tzw. ochrony rodzicielskiej. Ważne jest, aby przejść do ustawień systemu operacyjnego i włączyć w nim taką kontrolę. W takim przypadku tworzy się konta:

  • administratora czyli rodzica
  • dziecka

Administratorem zawsze powinien być rodzic, który będzie miał ostateczny wpływ na to, jak dziecko korzysta z komputera i na jakie strony internetowe wchodzi. Konto dziecka tworzone jest osobno, jednak rodzice mają do niego pełen wgląd. Można zrobić tak, że na koncie dziecka zablokowane zostaną wszystkie strony z pornografią, czy też czaty internetowe. Dzięki temu zadba się o to, aby dzieci wykorzystywały komputer jedynie do nauki i zabawy i zminimalizuje się szanse, że trafią na nieodpowiednie treści. Zawsze istnieje obawa, że w sieci spotka się niewłaściwą osobę, która może bardzo źle wpłynąć na dziecko i jego przyszły rozwój.

Komputer w widocznym miejscu

Drugą kwestią, na której rodzice powinni się skupić jest umiejscowienie komputera w domu. Najlepiej, aby w pokoju dziecka nie było tego urządzenia, ponieważ wtedy nie ma się zbyt dużej kontroli nad działaniami swojej pociechy. Oczywiście trzeba cenić prywatność każdego człowieka, ale jeśli dziecko jest stosunkowo małe można go pilnować i zadbać o jego bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy nie potrafi odróżnić tego co jest bezpieczne, od tego co takie nie jest. Umieścić komputer można np. w salonie, tak aby w razie potrzeby móc zajrzeć przez ramię dziecka i sprawdzić na jakiej stronie internetowej się obecnie znajduje. Oczywiście nie powinno się robić tego zbyt nachalnie, ponieważ wtedy dziecko może stracić zaufanie do swoich rodziców. Dyskretne zerkanie kilka razy na dzień okaże się zupełnie wystarczające, a będziemy zorientowani jakie treści interesują naszą pociechę.

Im dziecko starsze, tym więcej swobody powinniśmy mu dawać, pamiętając jednak o tym, żeby edukować je na temat niebezpieczeństw które czają się w sieci. Komputer i internet to skarbnica wiedzy i rozrywki, więc nie możemy wykluczać dziecka cyfrowo, gdyż może się okazać że jest w tyle w stosunku do rówieśników. W pewnym wieku powinno mieć już swój komputer, do którego rodzice nie będą się wtrącać.

Ustawienia przeglądarek i portali społecznościowych

Rodzice powinni też zająć się pracą nad ustawieniami przeglądarek, z których korzystają dzieci oraz ustawieniami prywatności portali społecznościowych. To właśnie na takich portalach czyha na dziecko największe niebezpieczeństwo. Młode istoty nie za bardzo zdają sobie sprawę z tego, że wszystko co wrzucają do sieci może stać się szybko publiczne i każdy będzie miał do tego wgląd.

Warto wejść w ustawienia przeglądarek i uruchomić w nich tzw. tryb bezpieczny. Dzięki temu dzieci nie będą miały dostępu do niebezpiecznych treści znajdujących się w Internecie. W przypadku portali społecznościowych wszystkie statusy publikowane przez dziecko można ustawić na dostępne tylko dla jego znajomych. Statusy publiczne powinny być jak najszybciej wyłączone. Poza tym rodzic powinien mieć też wzgląd w znajomych swojego dziecka na portalach społecznościowych, aby nie przyjmowało ono fikcyjnych kont oraz takich, co do których zachodzi podejrzenie, że kryje się za nimi jakaś niebezpieczna osoba.

Ustawienie hasła na komputerze

Jak wiadomo dzieci wpadają na różne pomysły, niestety często nie są one zbyt rozsądne. Dlatego jeżeli dziecka jest bardzo małe, to dobrym pomysłem jest ustawienie przez rodzica hasła na komputerze. Daje to nam większą możliwość kontrolowania czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem monitora. Oczywiście są to pewne ograniczenia względem swoich dzieci, ale tylko tym sposobem pod własną nieobecność można zatroszczyć się o swojej pociechy.

Trzymanie się wyżej podanych wskazówek sprawia, że dzieci:

  • są dużo bardziej bezpieczne w sieci,
  • nie staną się ofiarami przestępców i nieuczciwych osób,
  • nie dotrą do nieodpowiednich dla siebie treści.

Niektórzy rodzice zaniedbują swoje obowiązki w związku z zabezpieczeniem komputera swojego dziecka (dotyczy to również tabletów i telefonów).