Co to jest VPN?

VPN jest usługą, dzięki której możemy zabezpieczyć nasze połączenie z Internetem przy pomocy bezpiecznego, szyfrowanego tunelu, przez który przesyłane są wszystkie nasze dane. Określenie VPN to skrót od Virtual Private Network, co po polsku oznacza wirtualną, prywatną sieć. Przez to, że podczas połączenia przy pomocy VPN dane są szyfrowane, nikt postronny nie ma możliwości uzyskania do nich dostępu – nasz dostawca internetu, cyberprzestępcy, hakerzy, konkurencja, służby.

Dzięki usłudze VPN możemy chronić swoją prywatność, tajemnice biznesowe, maskować swoje połączenie Internetowe, ominąć blokady regionalne nakładane przez dostawców treści. VPN może mieć wiele zastosowań, do różnych celów.

VPN chroni prywatność i podnosi bezpieczeństwo dzięki temu, że nasze połączenie z siecią jest szyfrowane. Osoby postronne, które chciałyby uzyskać dostęp do przesyłanych przez nas treści zobaczą jedynie ciąg zaszyfrowanych danych. Dodatkowo podczas przeglądania zasobów sieciowych, zamiast naszego adresu IP, widoczny będzie adres IP serwera wyjściowego usługi VPN.

VPN oprócz tego pozwala na dostęp do treści zablokowanych przez dostawcę Internetu lub rząd. Dzieje się tak dzięki temu, że przy pomocy VPN możemy łączyć się z siecią przez serwery umieszczone w innych państwach.

Powyższa funkcjonalność pozwala też na dostęp do treści multimedialnych, takich jak np. Netflix czy Hulu, które posiadają blokady regionalne. Łącząc się przez serwis w USA będziemy mogli mieć dostęp do treści oferowanych dla mieszkańców USA.