Jak ukryć IP? Proste sposoby na ukrycie adresu IP

Czy wiesz, że około 98% internautów, którzy w tej chwili surfują po sieci, nie zna swojego adresu IP i nie wie nawet, jak on wygląda? Jednak w dzisiejszych czasach wiedza na ten temat jest niezbędna. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jak w prosty sposób ukryć swoje IP i jakie korzyści będziesz z tego miał.

Dlaczego ukryć swój adres IP?

Każda osoba posiadająca Twój adres IP może go powiązać z dość dokładną lokalizacją (kraj, miasto) i dostawcą Internetu. Jest to informacja ogólnodostępna. Istnieją różne serwisy, które pozwalają to zrobić w bardzo prosty sposób. Władze mają dostęp do bardziej szczegółowych informacji, ponieważ mając informacje o Twoim adresie IP, mogą wysłać wnioski prawne do Twojego dostawcy usług internetowych. W większości krajów dostawcy Internetu gromadzą i rejestrują aktywność swoich użytkowników przez 3 lata lub dłużej. Jest to przydatne w dochodzeniach kryminalnych, ale z drugiej strony nie daje żadnej prywatności.

Google, Facebook i wiele innych firm również zbiera informacje o swoich użytkownikach w Internecie. Robią to nawet nie tylko na swoich stronach, ale także na innych stronach, które korzystają z ich rozszerzeń. W zasadzie trudno znaleźć stronę internetową lub aplikację, która nie zbierałaby informacji o swoich użytkownikach. Jednym z parametrów jest adres IP. Wymienione serwisy twierdzą, że jest to zrobione, aby pokazać Ci reklamy o wysokiej jakości. Nikt jednak nie może zagwarantować, że informacje te nie wyciekną do przestępców, jak to miało wiele razy miejsce w przeszłości.

Adres IP jednak nie ujawnia nazwiska, adresu, danych bankowych ani innych wrażliwych informacji, ale pozwala określić położenie geograficzne użytkownika i odwiedzane przez niego strony internetowe. Wielu ostrożnych użytkowników nie jest zadowolonych z tego faktu i woli korzystać z różnych narzędzi, aby uzyskać więcej prywatności w Internecie. Na szczęście w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest zamaskować swoje IP, zwłaszcza jeśli wiesz, jakich narzędzi użyć. 

Jak ukryć swój adres IP?

Przedstawiamy trzy sposoby na zamaskowanie adresu IP. Ale tak naprawdę najprostszym i najpewniejszym sposobem jest ten pierwszy – VPN. Co więcej, możesz połączyć go z innymi narzędziami, które zwiększą jego możliwości.

Sposoby na ukrycie IP to:

  • Oprogramowanie VPN
  • Serwery proxy
  • Sieć TOR

Ukrywanie IP przy pomocy VPN

VPN jest najlepszym narzędziem do wygodnej zmiany adresu IP. Technologia VPN została początkowo opracowana dla pracowników, którzy pracowali zdalnie i musieli łączyć się prywatnie z siecią firmową.

Okazało się, że ta technologia ma inne bardzo przydatne zastosowania. W szczególności jej niezawodna zdolność do maskowania adresu IP. Dziś ta technologia jest dostępna dla wszystkich użytkowników Internetu na całym świecie dzięki dostawcom tanich VPN, którzy oferują niedrogie usługi. Dzięki technologii VPN wszystkie strony internetowe, z którymi łączy się Twoja przeglądarka lub inne urządzenie, nie będą widzieć Twojego IP, ale IP serwera Twojego dostawcy VPN.

Jak działa VPN i pomaga w ukryciu IP?

Cały Twój ruch jest niezawodnie zaszyfrowany. Oznacza to, że Twój dostawca Internetu i wszyscy użytkownicy znajdujący się pomiędzy Tobą a serwerem VPN nie mogą zobaczyć z jakimi stronami internetowymi jesteś połączony i jakie informacje wysyłasz i odbierasz. Dzisiejsi prywatni użytkownicy i firmy wolą VPN od innych narzędzi maskujących IP. Ponadto firmy różnej wielkości korzystają z oprogramowania biznesowego, które wymaga dziś dodatkowej ochrony przed hakerami.

Główne zalety VPN

  • Maskuje twój adres IP;
  • Szyfruje Twój ruch
  • Umożliwia ominięcie blokad regionalnych
  • Umożliwia bezpieczne pobieranie torrentów

Ukrycie adresu IP za pomocą proxy

Serwery proxy są skuteczne w odblokowywaniu dostępu do stron internetowych z ograniczeniami geograficznymi, choć są wolniejsze i mniej bezpieczne niż VPN, ponieważ serwery proxy nie szyfrują aktywności internetowej. Przechwycają one Twój ruch i przesyłają go bez szyfrowania. Dlatego strona, z którą się łączysz, „widzi” tylko ruch przechwycony przez serwer proxy.

Jak działa proxy?

Jedną z zalet korzystania z tego narzędzia jest to, że nie trzeba konfigurować żadnego dodatkowego oprogramowania. Jak być może już wiesz, niektóre serwisy streamingowe, takie jak Netflix, ograniczają dostęp do swojego katalogu filmów według regionu. Jednak dzięki serwerowi proxy można łatwo ominąć to ograniczenie. Wystarczy połączyć się z serwerem proxy np. w USAi uzyskasz dostęp do tamtejszej biblioteki (VPN działa w ten sam sposób).

Jest jednak haczyk…

Serwery proxy nie są powszechnie dostępne ani bezpieczne. Na przykład ustawiasz proxy w swojej przeglądarce. Mimo to, Twój ruch nie będzie szyfrowany. Oznacza to, że Twoje dane osobowe nadal będą jawnie dostępne do wglądu dla Twojego dostawcy Internetu, rządu i innych stron trzecich. Dlatego nie zaleca się używania serwerów proxy do pobierania Torrentów i odwiedzania zablokowanych stron internetowych. Netflix i inni dostawcy usług streamingowych są świadomi tego sposobu odblokowania geo-ograniczeń, dlatego monitorują listę proxy i umieszczają je na czarnej liście.

Dodatkowo bardzo trudno jest znaleźć działające proxy w Internecie. Technologia ta jest wykorzystywana przez miliony botów do potajemnego skanowania Internetu w różnych celach. Są one tak przeciążone, że niemożliwe jest korzystanie z darmowych proxy. Płatne serwery proxy pozostają daleko w tyle pod względem funkcjonalności w porównaniu usługami VPN. Dlatego też jest to strata pieniędzy.

Korzystanie z sieci Tor do ukrycia swojego IP

Tor został opracowany przez marynarkę wojenną USA w latach 90. ubiegłego wieku w celu potajemnego przesyłania danych. Podobnie jak oprogramowanie VPN, Tor jest obecnie dostępny dla każdego użytkownika Internetu. Choć często kojarzy się z cyberprzestępczością, ma swoje zalety. 

Jak Tor może zamaskować Twoje IP?

Tor pomaga połączyć się anonimowo z siecią serwerów obsługiwanych przez wolontariuszy (ponad 4500). Zamiast bezpośredniego połączenia, użytkownik korzysta z tej sieci kilku wirtualnych połączeń tunelowych. Dzięki temu można uzyskać nowy adres IP. Ale działa to tylko dla stron internetowych otwartych w przeglądarce Tor. Inne aplikacje i przeglądarki nie będą chronione. Ponadto dzięki Torowi można uzyskać dostęp do niektórych stron internetowych, które nie są dostępne w zwykłych przeglądarkach. 

Mimo to, główną wadą Tora dla użytkowników Internetu na całym świecie jest jego szybkość. Dzięki Torowi twój ruch przechodzi przez kilka węzłów, a prędkość twojego połączenia internetowego staje się znacznie wolniejsza. Z tego powodu nie jest zbyt wygodny do surfowania po Internecie.