Jak działa VPN?

Zasada działania VPN (Virtual Private Network) jest zaskakująco prosta i zrozumiała nawet dla osób, które nie są obeznane w technologii. To sprawia, że VPN staje się dostępny dla szerokiej gamy użytkowników, niezależnie od ich doświadczenia technicznego.

Jak działa standardowe połączenie pnternetowe

W standardowej sytuacji, proces łączenia się z Internetem wygląda w uproszczeniu tak:

Twój komputer —> Nieszyfrowane połączenie > Treści w Internecie

W takim przypadku, od momentu, gdy Twoje połączenie opuszcza komputer, aż do momentu dotarcia do docelowej treści internetowej, nie jest ono zabezpieczone szyfrowaniem (wyjątkiem są strony zabezpieczone protokołem SSL, jak np. serwisy bankowe). To oznacza, że Twój dostawca Internetu może obserwować i rejestrować Twoją aktywność w sieci. Podobnie ryzykowna jest sytuacja, gdy korzystasz z publicznego WiFi, gdzie dane mogą być łatwo podsłuchiwane przez cyberprzestępców. Ponadto, identyfikacja w sieci za pomocą adresu IP nadanego przez dostawcę internetu sprawia, że tracisz anonimowość.

Jak działa połączenie przez VPN

Korzystając z VPN, schemat połączenia internetowego wygląda następująco:

Twój komputer -> Szyfrowane połączenie -> Serwer VPN -> Treści w Internecie

W tym przypadku, już w momencie opuszczenia Twojego urządzenia, dane są zabezpieczane za pomocą szyfrowania. Dzięki temu, dostawca Internetu oraz inni użytkownicy w sieci, przez którą się łączysz, widzą jedynie niezrozumiały ciąg danych oraz adres IP serwera VPN, z którym się łączysz. Rzeczywisty adres strony internetowej lub docelowego serwera, z którym się łączysz, pozostaje ukryty. Jest to możliwe, ponieważ Twoje połączenie przebiega przez szyfrowany tunel, do którego zawartości nie ma dostępu nikt postronny.

VPN – proste rozwiązanie

VPN stanowi prosty i skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa online. Jest on stosowany zarówno przez firmy, jak i indywidualnych użytkowników, aby podnieść poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, nie wymagając przy tym zaawansowanej wiedzy technicznej.

Prawie każdy dostawca usług VPN dostarcza aplikację, która jest intuicyjna w obsłudze i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Po prostym włączeniu i zalogowaniu się do serwera VPN, połączenie internetowe użytkownika automatycznie zostaje przekierowane przez VPN, zapewniając bezpieczeństwo i anonimowość.