Jak działa VPN?

Zasada działania VPN jest dość prosta i nawet osoba, która nie czuje się zbyt pewnie w tematach technicznych będzie w stanie zrozumieć jak to wszystko działa. Podobnie ma się sprawa z samym uruchomieniem usługi VPN na komputerze – dzięki temu, że aplikacje dostarczane przez dostawców usług VPN są proste w obsłudze, to każdy poradzi sobie z korzystaniem z nich.

W normalnej sytuacji, łącząc się z Internetem Twoje połączenie można najprościej zobrazować następująco:

Twój komputer —> Nieszyfrowane połączenie > Treści w Internecie

W tej sytuacji, na odcinku od Twojego połączenia do konkretnej treści w Internecie Twoje połączenie nie jest zaszyfrowane (nie licząc sytuacji, w których łączysz się ze stronami WWW przez protokół SSL, jak np. banki). Twój dostawca Internetu widzi i może logować treści z jakimi się łączysz. Podobnie ma się sprawa z cyberprzestępcami – jeżeli korzystasz np. z publicznej sieci WiFi, to przesyłane dane mogą zostać z łatwością podsłuchane. Dodatkowo identyfikujesz się w sieci adresem IP, który został Ci nadany przez dostawcę sieci, więc możesz zapomnieć o anonimowości.

Korzystając z VPN, Twoje połączenie z Internetem wygląda następująco:

Twój komputer -> Szyfrowane połączenie -> Serwer VPN -> Treści w Internecie

Łącząc się przez VPN, w momencie opuszczania Twojego komputera, przesyłane dane są zaszyfrowane. Twój dostawca oraz osoby z Twojej sieci, przez którą się łączysz mogą zobaczyć jedynie niezrozumiały ciąg danych oraz adres IP serwera z którym się łączysz. Adres strony WWW lub właściwego serwera z którym się faktycznie łączysz nie będzie widoczny. Wszystko dzięki temu, że Twoje połączenie podczas korzystania z VPN biegnie przez szyfrowany tunel, do którego zawartości nie ma dostępu nikt, poza Tobą.

Dzięki temu, że VPN pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w stosunkowo prosty sposób, który nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej od użytkownika, jest z powodzeniem stosowany przez firmy i zwykłych użytkowników sieci do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa, podczas korzystania z Internetu.

Praktycznie każdy z dostawców usług VPN dostarcza aplikację, która jest prosta w użyciu i nie wymaga skomplikowanej konfiguracji. Dzięki temu, po jej włączeniu i zalogowaniu się do serwera VPN nasze połączenie z siecią będzie od razu biegło poprzez VPN.