Odpowiadając na tytułowe pytanie należy najpierw dowiedzieć się czym dokładnie jest proxy? Serwer proxy można obrazowo określić jako „łącznika” między Internetem i komputerem. Korzystając z przeglądarki internetowej, można ją tak skonfigurować, żeby serwer proxy pośredniczył w połączeniu pomiędzy komputerem użytkownika, a stroną internetową. Po wprowadzeniu nazwy strony internetowej, zapytanie o stronę kierowane jest do serwera proxy i to z niego wysyłane jest żądanie do serwera, na którym znajduje się witryna.
Być może definicja proxy, dla laika może wydać się skomplikowana, niemniej jednak w rzeczywistości jego działanie jest dość proste i przede wszystkim niezwykle przydatne. Proxy to przy tym narzędzie wspomagające kwestie bezpieczeństwa. Prawdopodobnie większość osób mających podczas pracy zawodowej dostęp do komputera i Internetu, ma nałożone specjalne blokady na niektóre strony. Właśnie dzięki proxy.
Rodzaje proxy
Rodzaj serwera proxy jest zazwyczaj uzależniony od wykorzystywanego protokołu (SSL, FTP, http itp.). Mało tego, serwery proxy dzielą się jeszcze pod kątem obsługi danych (NAT proxy i Socks proxy). Może je podzielić zarówno na serwery anonimowe (np. Elite, Disquised), jak i takie, które udostępniają adresu IP poszczególnych urządzeń. Rozwiązań dotyczących proxy jest bardzo wiele – dzięki temu każda firma jest w stanie dopasować odpowiednie dla swojej działalności.
Wykorzystanie proxy w komputerach służbowych
Serwer proxy jest skutecznym narzędziem służącym do kontrolowania wyświetlanych treści na komputerach firmowych przez pracowników. Dużo przedsiębiorstw nie zezwala na przeglądanie różnego rodzaju stron i serwisów społecznościowych podczas godzin pracy. Aby zapobiec wykorzystaniu Internetu do celów prywatnych podczas godzin pracy, poprzez proxy można skutecznie je zablokować, gdyż to narzędzie umożliwia filtrowanie ruchu. Pracodawcy chwalą takie rozwiązanie – uważają, że dzięki niemu wydajność pracownika się zwiększa. Dodatkowo, dzięki serwerom proxy, pracodawca posiada dostęp do wykazu odwiedzanych przez pracownika stron. Jest w stanie skontrolować czas poświęcony danej witrynie i poznać jej treść – dzięki temu oceni czy wizyta na danej platformie internetowej była konieczna do wykonywanej pracy.
Serwery proxy mogą także…
Działanie proxy, oprócz szeroko pojętej „kontroli” wyświetlania stron internetowych na komputerach służbowych może pełnić także istotną rolę wpływającą na bezpieczeństwo w sieci. Dzięki dopasowaniu proxy do indywidualnych potrzeb, może ono ukryć adres IP danego urządzenia. Może także, w razie potrzeby, ukryć szczegółowe informacje, dzięki którym określona przeglądarka będzie w stanie zablokować pliki cookie, które nie będą przekazywane do komputera. Dzięki temu, nie będzie możliwe zweryfikowanie lokalizacji danego urządzenia, właściwości danej przeglądarki i udostępnianie różnych osobistych informacji za pośrednictwem zapisanych plików cookie. Proxy działa także jako zabezpieczenie – pozwala na zachowanie prywatności. Jest to ważne nie tylko w dużych firmach, które spory nacisk kładą na zachowanie wysokiego bezpieczeństwa danych, ale pełni dużą rolę w zastosowaniu prywatnym – dla osób które cenią sobie zachowanie anonimowości w sieci. Dodatkowo, proxy może mieć wpływ na blokowanie niebezpiecznych witryn, które instalują na urządzeniach złośliwe oprogramowanie.